Nadszedł dzień ślubu, czyli jeden z najpiękniejszych, ale niestety również bardziej stresujących dni Waszego życia. Co zrobić, aby wszystko odbyło się zgodnie z założeniami, bez niepotrzebnego stresu i zdenerwowania? Najlepszym i sprawdzonym pomysłem jest przygotowanie planu dnia. Podstawą jest dobra organizacja i trzymanie się wcześniej opracowanego harmonogramu!

Przygotujcie plan

Dobra organizacja to klucz do sukcesu. Z pewnością kilka dni wcześniej będziecie wiedzieli, jakie czynności o której godzinie musicie wykonać. Zapiszcie sobie, co po kolei należy zrobić w dniu ślubu. Krótko mówiąc: przygotujcie sobie “ściągawkę ślubną”.

Pan Młody

W czasie, kiedy Twoja przyszła małżonka robi się na bóstwo, Ty możesz załatwić inne sprawy, jak np.: odebrać bukiet, kwiaty do butonierki oraz chleb dla nowożeńców.

Panna Młoda

Wszystkie zabiegi kosmetyczne (poza fryzurą i makijażem) wykonaj wcześniej, aby w dniu ślubu zostało ich jak najmniej. Tak więc kilka dni przed ślubem zadbaj o: nałożenie parafiny na dłonie, maseczki oraz depilację. Manicure i pedicure zrób dzień przed ślubem (najlepiej wieczorem), aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia świeżo pomalowanych paznokci.

  • WIZYTA U FRYZJERA

Wizytę u fryzjera najlepiej zaplanować na rano. Po śniadaniu i porannej toalecie udaj się do salonu fryzjerskiego, gdzie wcześniej umawiałaś wizytę lub poczekaj na fryzjerkę, jeśli wybrałaś czesanie w domu. Warto zarezerwować na to trochę więcej czasu w razie ewentualnych poprawek.

Porada: Koniecznie pamiętaj o założeniu rozpinanej bluzki, aby podczas przebierania nie zniszczyć fryzury ślubnej ani makijażu!

Czas potrzebny na wizytę u fryzjera: 60 – 90 minut

  • MAKIJAŻ

Po wykonaniu fryzury ślubnej czas na makijaż. Może on zostać wykonany:

  1. W Twoim domu lub mieszkaniu – jest to rozwiązanie wygodne i mniej stresujące.
  2. W salonie kosmetycznym – jeśli jest daleko od Twojego domu pamiętaj, aby doliczyć czas dojazdu do zakładu.

Czas potrzebny na ślubny makijaż to 60 – 90 minut

Czas oczekiwania

Po wizycie u fryzjera i wykonaniu makijażu ślubnego nadchodzi czas oczekiwania, czyli moment, który najlepiej spędzić w gronie rodziny i świadków. W tym czasie można rozładować stres i choć na chwilę zapomnieć o napięciu, jaki towarzyszy w dniu ślubu. Dobrym pomysłem jest zadzwonienie do narzeczonego lub narzeczonej z zapytaniem, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Porada: Niektóre pary w trakcie oczekiwania na godzinę “zero” organizują sesję zdjęciową z fotografem. Jednak jeśli cenicie sobie spokój, a na zdjęciach nie chcecie wyglądać na zbyt zestresowanych, zdecydujcie się na sesję po weselu.

Panna Młoda

  • UBRANIE SUKNI ŚLUBNEJ

Kiedy nadejdzie czas ubioru sukni ślubnej, nie obejdzie się bez pomocy świadkowej i/lub mamy. Samodzielne zakładanie sukni ślubnej nie jest dobrym pomysłem. Może się to skończyć deformacją fryzury lub zabrudzeniem sukienki od makijażu. Jeśli chcesz uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu, zarezerwuj sobie ok. 30-50 minut, aby na spokojnie dopiąć wszystko na “ostatni guzik”.

Czas potrzebny na ubranie sukni ślubnej 30 – 50 minut

Błogosławieństwo

Zgodnie z tradycją, kiedy Pan Młody przyjedzie pod dom narzeczonej, następuje błogosławieństwo. W obrzędzie tym biorą udział rodzice, świadkowie, rodzeństwo i najbliżsi przyjaciele. Jest to ważny moment zarówno dla Was jak i dla całej rodziny, dlatego na tą chwilę przeznaczcie dodatkowe kilkanaście minut.

Czas potrzebny na błogosławieństwo oraz sesję zdjęciową 45 minut

Wyjazd do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego

Po błogosławieństwie oraz sesji zdjęciowej (jeśli była zaplanowana) razem udajecie się do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie następuje ceremonia zaślubin oraz podpisanie odpowiednich dokumentów.

Przykładowy harmonogram

(zakładając, że ceremonia ślubna odbędzie się o 16:00)

7:00 pobudka

7:15 kąpiel

7:45 śniadanie

8:30 wizyta u fryzjera

11:00 makijaż

13:00 czas oczekiwania

13:45 ubranie sukni ślubnej/garnituru

14:45 błogosławieństwo + sesja zdjęciowa

15:30 wyjście z domu

16:00 ślub